Dlaczego nie oszczędzamy?

Prosta odpowiedź większości osób, które nie oszczędzają brzmi „bo nie mam z czego”. W tym momencie warto zastanowić się nad kwestią, czy tak jest naprawdę. A prawda jest taka, że każda niepotrzebnie wydana złotówka to potencjalne oszczędności. Każdy może oszczędzać. To jednak fundament, na którym opiera się zdecydowanie za mało Polaków.

Nie szukamy wymówek

 

Wymówki znajdują się na poczekaniu. Ale po co ich szukać. O wiele produktywniejsze jest dokładne oglądanie każdej złotówki, która ma być wydana. Takie działanie jest bardzo rozsądne i przynosi naszemu budżetowi same korzyści. Przede wszystkim z racji tego, że nie będziemy mieli braków, które w konsekwencji mogą zmuszać nas do pożyczania.

Nie oszczędzamy bo?

 

Warto wiedzieć dlaczego nie oszczędzają inni i dlaczego nie oszczędzam ja. Wymówek jest sporo. Są do siebie podobne. Ale główny powód tkwi głębiej. Dotrzemy również do niego. A więc nie oszczędzamy bo:

• nie mamy z czego
• nie mamy czasu na dokładne i skrupulatne planowanie budżetu
• nie mamy chęci na takie działanie
• nie chcemy
• nie lubimy

W tym wyliczeniu za dużo jest na „nie”. A żeby mieć nastawienie do oszczędzania trzeba zmienić na „tak”. Bez pozytywnego nastawienia i celu korzyści nie będzie. Co więcej, z tego wyliczenia wynika też o wiele głębszy problem – oszczędzać po prostu nie umiemy, bo nikt nas tego nie nauczył. Nie oszczędzaj Ci, których rodzice tego nie robili. Czas więc zmienić podejście i nastawić się na maksymalne oszczędzanie generujące zyski.

2 Komentarzy

  1. Piotr

    To prawda, bo właśnie mama nauczyła mnie oszczędzania 🙂

  2. Ilona

    U mnie nikt w rodzinie nie odkładał do skarpety 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *